Remzi Kartal : AKP, Kürdlerin ödünç oylarını okuyamiyor -///=> ANP
Remzi Kartal : AKP, Kürdlerin ödünç oylarını okuyamiyor
2008-03-25  
Remzi Kartal: Başbakanın açıkladığı paket, ekonomik rüşvetler ile halkı kandırmak ve yürütülen askeri politikalardan dolayi Kürt halkı içinde imaji bozulan AKP.nın makyajını tazelemeyi hedeflemektedir. İlleri sürülen 12 milyarlık paketin nerelere harcanacağı da meçhul.
Kürt partileri Erdoğan’ın ‘Kürt Paketini’ değerlendiriyor (9)
Bugünkü konuğumuz DEP eski Milletvekili ve Kongra-Gel Başkan yardımcısı Remzi Kartal.
ANP / Roni Alasor / Paris, 24 Mart 2008 - Türk ordusu geçtiğimiz yılın sonlarından Mart ayının başlarına kadar 3 ay boyunca Federal Kürdistan topraklarını karadan ve havadan yoğun bir şekilde bombaladı. HPG güçlerinin üstlendiği Zap zapt edilmeyince ordu onlarca kayıpla geri çekildi. Bunun üzerine AKP hükümeti ‘Kürd sorununun sadece askeri yüntemlerle sürdürülemeyeciğini’ açıkladı ve hemen ardından ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kürd coğrafyasında kullanılmak üzere ‘12 milyar dolarlık bir yatırım projelerinin olduğunu’ söyledi. Erdoğan’ın açıklaması, Ankara’yı yakında izleyen başta Avrupa Birliği ve ABD olmak üzere bir çok çevrede farklı tepki ve yorumlara neden oldu. Bunun üzerine, yaklaşık 10 gündür Kürd siyasi partilerinın Erdoğan’ın ‘12 milyarlık Kürd paketi’ hakkında ne düşündüklerini ve Kürd sorununun çözümüne ilişkin tepki ve görüşlerini haber-röportaj dizisi şeklinde yayınlamayı gerekli gördük.  
Dizmimizde, sağdan islamcısına, soldan liberaline kadar bütün Kürd siyasi parti temsilcileri, daha çok GAP-enerji, yol yapımları vb alanlarda kullanılacak olan ‘paketin’ Kürd sorununu çözemeyeceğinın altını çizdiler. Türkiye’ye yeniden barış ve diyalog çağrısında bulunan Kürd parti ve temsilcileri, AKP ve Türk devletinın klasik-paketler yerine, Kürd sorununun demokratik ve siyasi çözümüne yönelmesinin uzun vadede en başta Türkiye’nın yararına olacağını belirttiler.
Kongra-Gel Başkan Yardımcısı Kartal :
Savaş dayatılmazsa, Kürdler barışta kararlı
Bugün DEP eski Van Milletvekili Kürt siyasetçi Remzi Kartal ile dizimizi noktaliyacağız.  Diş hekimliğinden siyasete atılan Remzi Kartal’ın siyasi ‘serüveni’ aynı zaman modern Kürd siyasetinın legal serüvenidir. HEP’ten bugünkü DTP’ye tam 18 yılı aşkın oldukça sıcak ve o kadar da trajik geçen bir tarih... On binlerin kanı aktı. Varlığı kabul görmeyen ‘bir halk yeniden yaratıldı’.  
Yurtsever bir aile ortamında büyüyen Kartal, öğrencilik yıllarında Kuzey Kürd siyasi hareketlerinın ‘ana ırmaklarından biri’ olan Türkiye Kürdistanı Demokrat Partisi (T-KDP)’ye yakın durdu ve bu partinın siyasi bir cinayete kurban giden Sekreteri Dr. Sait Kızıltoprak (Dr. Şivan) ile siyasi faaliyetlerde yer aldı. Kartal, 12 Eylül askeri darbesinden sonra üç kez tutuklandı. 1990 yılında kurulan Halkın Emek Partisi (HEP)’ın kuruluş çalışmalarında yer aldı ve aynı partinın Van İl Başkanı oldu. 1991 parlamento seçimlerinde Van milletvekili olarak seçildi.
Remzi Kartal’ı ilk kez Apocu hareketin ERNK organizatörlüğüyle 1994 yıllının Eylül ayında Hollanda’nın Maasrtricht kentinde düzenlediği geleneksel uluslararası bir Kürt festifalinde gördüm. Bir grup eski DEP milletvekilli arkadaşiyla birlikte, 100.000 kapasitelik büyük bir spor stadyomunda yapılan açık hava festifalının ön cephesinın misafirlere ayrılmış bölümünde oturmuşlardı. DEP Milletvekillerinden Nizamettin Toğuç hoca hariç, Remzi Kartal, Zübeyir Aydar, Mahmut Kılınç, Ali Yiğit ve daha bir çok Kürd politikacısı yan yana oturmuş, başta Türk basını olmak üzere Avrupa medyasının ilgi odağı olmuşlardı. Dün akşam, bundan 15 yıl önce çektiğim fotoğraflara bir göz attım : Ön sırada oturan gür kirpikli, siyah saçlı başı dik delikanlı bugün artık 60’larda ilerliyor. Hala dinç görünen Kartal, O kabul emezse de artık saçları kar beyaz.
Kartal’ın görüşlerini alırken, kendisini Avrupa’da ilk gördüğüm 1994 ylına, gerilere gittim. Oysa DEP’liler o zaman yakalanmamak için Avrupa’ya ‘geçici sürgüne’ gelmişlerdi. Yani geri dömek için. Ama dönemin en kanlı savaşını yürüten Çiller-Ağar-Güreş üçlüsü ve devleti bir ahtapot ağı gibi saran çeteler halkın iradesiyle seçilen vekillere geri dönme imkanını vermediler. Kürde yasaklı legal siyasetin yolları tamamen kapatıldı. Sonuçta Kürd coğrafyasında daha da kızıştırılan savaş yeni binlerin canını aldı. Dumanı seven kurtlar iyice palazlanmıştı ranttan. Herkes bir bedel ödedi. Remzi Kartal da çok sevdiği büyük oğlu Bager’ini kaybetti savaşta.
Kartal’ın Avrupa’ya sürgüne çıkma fırsatını bulamayan diğer Kürd milletvekili arkadaşları Leyla Zana, Hatip Dicle, Selim Sadak ve merhum Orhan Doğan ise Türk parlamentosundan kaba kuvvetle alınarak direk cezaevine gönderildiler : 15 yıl hapis !
Kartal ülkeye geri dönemeyince yurtdışındakı diğer sürgün arkadaşları ile birlikte "DEP ile Dayanışma Bürosu"nu kurdu. Ardında 1995’te yine DEP’li arkadaşlariyla birlikte Sürgünde Kürdistan Parlamento’sunu oluşturdular. Daha sonra 1999’da KNK, 2003 yılında ise Kongra Gel’in kurulmasında yer alan Kartal, hala KONGRA-GEL Başkan Yardımcılarından.
Söyleşimizde, bütün acı ve olup bitenlere rağmen, Kartal, barış ve diyaloğun hala mümkün olduğuna inaniyor ve Türk tarafına şu mesajı veriyor : ‘Kürdlerin barış ve kardeşlik için uzatıkları elini tutmak ve savaşın daha da yoğunlaşmasını önlemek hala mümkün ve Kürd tarafı her konuda sorumluluklarının gereğini yerine getirme konusunda kararlıdır’ diyor.
Evet savaşı yaşayanlar ve acısını içinde hisedenler daha iyi bilir, tıpkı barışı da. Söz Remzi Kartal’ın :
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AKP hükümetinın programında Kürt sorununu çözme değil, askeri olarak ezme ve bastırarak bitirme konsepti vardir. Açıklanan 12 milyarlik paket bu konsepte zemin hazırlamak içindır. Yeni paket, ekonomik rüşvetler ile halkı kandırmak ve yürütülen askeri politikalardan dolayi Kürt halkı içinde imaji bozulan AKP’nın makyajını tazelemeyi hedeflemektedir. Ama işin içinde ‘ince bir oyun’ da vardır. Çünkü ileri sürülen 12 milyarlık paketin nerelere harcanacağı da meçhul. Eğer sözü edilen ‘paket’, GAP kapsamında daha çok Batıya enerji üretme projelere yatırım ise, o zaman (bırakalım Kürt sorununun siyasi çözümünü) bunun Kürdistan’daki ekonomik gelişmelerle bile izahını yapmak gülünç.
Maalesef, Recep Tayyip Erdoğan 22 Temmuz seçimlerinde Kürtlerin AKP’ye verdikleri oylari doğru okuyamamıştır. Kürtler belki olasi bir demokratikleşmeye vesile olabilir umuduyla AKP’ye bir şans vermek istediler. Ancak AKP Kürt halkının beklentilerini anlamak istemediği için askeri şiddet politikalarını daha da yoğunlaştırdı ve Kürt halkının kendisine verdiğii krediyi bitirdi. Kürtler AKP’nin gerçek yüzünü daha iyi görebildiler.
AKP’nın Kürtlerle ilgili siyasetinin en büyük handikaplarından biri de, tıpkı devletin onlarca yıldır yaptığı gibi, Kürt halkını ekonomik rüşvet ve para ile satın alabileceklerini düşünüyorlar. Oysaki özgürlüğü ve onuru için her şeyini feda eden bir halkın, ekonomik rüşvetler ile aldatılabileceğini düşünenler, Kürt halk gerçekliğini tanımak ve anlamak istemeyenlerdir. Bu güne kadar Kürt sorununda yürütükleri akılsız politikaların sonucu olarak eriyip giden diğer partiler gibi, AKP de Türkiye’nin zaman ve kaynaklarını tüketecek ve kendisi de kaybedecektir.
Buna rağmen, Kürdlerin barış ve kardeşlik için uzatıkları elini tutmak ve savaşın daha da yoğunlaşmasını önlemek hala mümkün ve Kürd tarafı her konuda sorumluluklarının gereğini yerine getirme konusunda kararlıdır.


Print


.
2018-03-07 - 04 :19    İNSANLIĞA KARŞI ZULMÜN DE SONU VAR
2016-12-03 - 17 :56    SABAH`ın REZALETİ ve UTANÇ HABERİ
2016-01-22 - 16 :31    Qazî MIHEMED: DÜŞMANLARINIZA ALDANMAYIN
2016-01-07 - 15 :30    KÜRT TARİHİNIN GİZLİ HAZİNELERİ AÇIKLANIYOR
2015-05-24 - 00 :52    Osmanlılar ve Acemler Arasında Kürdler
2015-05-24 - 00 :35    “Azeriler ve Ermenilerin Kürdlere karsi soykırımi”
2015-03-28 - 07 :54    Arap şövenistleri Rojavayı nasıl Araplaştırdı ?
2015-03-28 - 07 :43    Susuz Hoşgeldi köyünden Başbakan Davutoğlu’na çağri
2014-12-20 - 08 :33    ŞENGAL işit vahşetinden KURTARILDI !
2014-04-26 - 17 :07    Kürt imamlardan Ermenilerin korunması için fetva
2012-12-05 - 16 :43    Ninelerimizin Ermeni komşuları
2012-11-24 - 15 :54    Müslümanlar Ermenilerin nesi olur?
2012-08-18 - 00 :21    Rusya’nın Ortadoğu politikası
2012-04-03 - 02 :37    Sabri Atman : Süryani Soykırımı kabul edilsin
2012-01-17 - 00 :26    Federal Kürdistan’da politik islamin anatomisi
2011-12-28 - 00 :12    Diken : Fıleleri kaybettiğimizde coğrafyamiz da yoksullaştı
2010-11-21 - 01 :11    Cumhuriyet Kürdlere Ne Kazandırdı?
2009-08-27 - 23 :26    Kafkasya Kürdistan`ının iadesi
2009-02-17 - 02 :45    Burkay : Din-Siyaset ilişkileri-3
2009-02-13 - 01 :44    Burkay: Din-Siyaset ilişkileri-2About us  |  Contact information
Copyright 2008, ANP. All rights reserved.
Powered by Med Diplomatic