Kürt imamlardan Ermenilerin korunması için fetva -///=> ANP
Kürt imamlardan Ermenilerin korunması için fetva
2014-04-26  

Kürt imamlardan Ermenilerin korunması için fetva

Dicle Haber Ajansi (DIHA) - Öleceğini hissettiği zaman bize şu vasiyeti yapmıştı: Beni yıkamadan gömün! Sebebini sormadım; ama anne, baba ve bütün akrabalarının Ermeni soykırımında yıkanmadan gömüldüğünü söylüyordu. Arop Bacı illah ki siyahlar giyerdi. Bir gün olsun onun renkli giydiğini görmedim. Hayatı boyunca hep ailesinin yasını tuttu ve vasiyeti üzerine yıkanmadan gömüldü.

Gülçiçek Günel Tekin tarafından kaleme alınan, dönemin tanığı Kürtlerden 126 kişi ile yapılan görüşmeler sonucunda hazırlanan ve Ermeni olaylarının tanıkların ağzından anlatan sözlü tarih çalışması `Beni Yıkamadan Gömün` isimli kitap, Belge Yayınları`nda Gülçiçek Günel Tekin tarafından kaleme alınan, dönemin tanığı Kürtlerden 126 kişi ile yapılan görüşmeler sonucunda hazırlanan ve Ermeni olaylarını tanıkların ağzından anlatan sözlü tarih çalışması "Beni Yıkamadan Gömün" isimli kitap, Belge Yayınları`ndan çıktı. Yayıncı Ragıp Zarakolu, kitabın son yıllarda yaratılmaya çalışılan "Ermenileri Kürtler katletti" söylemine karşı önemli bir çalışma olduğunu söyledi.

Yazar Gülçiçek Günel Tekin tarafından kaleme alınan ve 6 yıllık bir çalışmanın ürünü olan "Beni Yıkamadan Gömün" isimli kitap, Belge Yayınları`ndan çıktı. 1915 Ermeni olayları döneminde bölgede dönemin tanıkları ve tanıkların yakınlarından 126`sı ile yapılan görüşmeler sonucu hazırlanan sözlü tarih çalışması ile ilk defa Kürtler`in Ermeni olaylarına dair tanıklıkları kitaplaştırılmış oldu. Yayıncı Ragıp Zarakolu, çalışmanın Kürtler`in, Ermeni olaylarına dair tanıklıkları noktasında büyük önem taşıdığını ve Ermeni jenosidi gerçeğine ilişkin son yıllarda sıkça dillendirilen "Ermenileri Kürtler katletti" söylemine karşı gerçeği açığa çıkartan önemli bir çalışma olduğunu söyledi. Yazar Tekin ise kitabın hazırlık çalışmaları kapsamında dönemin tanığı birçok kişi ile yaptığı görüşmelerin tarihi gerçeklerin anlaşılması açısından büyük önemde olduğunu vurguladı.

Zarakolu: Yaratılmak istenilen yanlış algıya karşı önemli bir çalışma

Yazar Gülçiçek Tekin`in önemli bir sözlü tarih çalışması gerçekleştirdiğini belirten Zarakolu, 1912`de İttihat Terakki Partisi tarafından hayata geçirilen Anadolu`yu Ermenisizleştirme projesi ile birlikte binlerce yıl bir arada yaşayan Ermeni, Kürt, Êzîdî ve Süryani halklarına yönelik bir tasfiye süreci başlatıldığını ifade etti. Zarakolu, devletin, "Katliamı Kürt aşiretleri yaptı" diyerek sorumluluktan kaçmaya çalıştığını belirterek, "Devletin kurduğu yok etme mekanizması sürekli işledi. O zamanlar bir deyim vardı,`Zo`ları hallettik, şimdi sıra lo`larda.` Ama gerçekten Kürt halkının direnişi aynı zamanda tarihle yüzleşme bakımından büyük bir fırsat yarattı. Ve Kürtlerin bu tanıklığı, Türk milliyetçilerini de çaresiz duruma soktu. Yani Kürtlerin tanıklığı çok önemli" diye konuştu.

`Ermenilerle ilgili karşılaştığım öyküler beni bu çalışmaya itti`

Yatılı İlköğretim Bölge Okulları`ndan (YİBO) mezun olan ve 6 yaşına kadar Kürtçe konuşmayan Yazar Tekin, okula başladıktan sonra Türkçe öğrendiğini söyleyerek maruz kaldığı asimilasyon politikalarının kendisinde psikolojik travmalara yol açtığını ve bunun da etkisiyle ilerleyen yıllarda anadil üzerine çalışmalara başladığını ifade etti. Tekin, dil ile ilgi araştırmaları sırasında Anadolu`nun Türkleştirilme politikalarının karşısına çıktığını belirterek, "Yani Kürt kimliğim hem reddedildi, hem de Türkçe konuştuğum zaman da hep hatırlatıldı. Dil ile ilgili araştırmalara başladığımda karşıma Anadolu`yu Türkileştirme politikaları çıktı. Ve ondan sonra sorgulamaya başladım" dedi. Türkiye`deki faili meçhul cinayetler, ve dil kırımları üzerine araştırmalar yaparken sürekli olarak Ermenilerle ilgili öykülerle de karşılaştığını kaydeden Tekin, bu öykülerin ise kendisini Ermeni olayları ile ilgili araştırma yapma zorunluluğuna ittiğini söyledi. Tekin, kitabının hazırlık çalışmalarına Diyarbakır`dan başladığını ve Van, Elazığ, Muş, Bitlis, Hakkari, Dersim, Kars, Ağrı da dahil olmak üzere bütün bölge illeri ve Ermenistan coğrafyasında araştırmalar yaptığını söyledi. Bu söyleşilerin ardından bir kez daha çok ciddi bir yok etme ve katliam politikası uygulandığı gerçeği ile karşılaştığını dile getiren Tekin, kitabında anlatımlarına yer verdiği Kürt aşiret beyleri ve çocuklarının bu noktada anlattıklarının katliam gerçeğinin açığa çıkması bakımından önemli olduğunu söyledi.

`Kürtler soykırımın yanında yer almadı`

Kitabında yer alan 1915 Ermeni olaylarının canlı tanığı Siirt`in Eruh ilçesinde yaşayan 128 yaşındaki Mihemedê Erse`nin o dönemde Hamidiye Alayları`nda görev yaptığını ve yaşanan her şeyi hatırladığını söyleyen Tekin, Erse`nin anlatımlarından da Kürtler ve Ermeniler arası bir çatışmanın olmadığının, İttihat ve Terakki`nin planlı bir projesi sonucu 1915 olaylarının devreye sokulduğunun görülebileceğini söyledi. Dönemin hükümet yetkililerinin Kürt aşiretlerinin ileri gelenleri ile toplantılar yaptıklarını, bu aşiret liderlerinden küçük bir azınlığın katliama katılma noktasında ikna olduklarını belirten Tekin, Kürt aşiret ileri gelenlerinin büyük bir çoğunluğunun ise Ermenileri gizlice koruma altına alarak Iğdır ve Doğubayazıt yolu üzerinden Ermenistan, İran, Suriye ve Irak`a doğru kaçırdıklarının tanıkların söylemlerinde ortaya çıktığını söyledi. Muş`ta görüştüğü dönemin tanığı Melle Ali Yıldız`ın o dönem Kürt bölgelerine gönderilen imamlar tarafından, "7 Ermeni öldüren için 7 cehennem kapısı kapanacak 8`incide ise cennet kapısı açılacak" şeklinde fetvalar yayınlandığını söylediğini aktaran Tekin, buna karşılık ise 147 Kürt medrese eğitimli melenin de karşı fetva yayınlayarak, "Hayır bu bir katliamdır" diye açıklama yaptığını belirttiğini söyledi.

Kitabı Belge Yayınları`ndan yayınlanan yazar Tekin`in diğer kitapları ise şöyle: "Dilimiz Varlığımız Dilimiz Kimliğimizdir, `Kara Kefen`, `Beyaz Soykırım`, `Teşkilat-ı Mahsusa`dan Ergenekon`a Kayıplar Yargısız İnfazlar ve Faili Meçhuller`, `İttihat Terakki`den Günümüze Yek Tarz-ı Siyaset`

Kaynak: DIHAPrint


.
2018-03-07 - 04 :19    İNSANLIĞA KARŞI ZULMÜN DE SONU VAR
2016-12-03 - 17 :56    SABAH`ın REZALETİ ve UTANÇ HABERİ
2016-01-22 - 16 :31    Qazî MIHEMED: DÜŞMANLARINIZA ALDANMAYIN
2016-01-07 - 15 :30    KÜRT TARİHİNIN GİZLİ HAZİNELERİ AÇIKLANIYOR
2015-05-24 - 00 :52    Osmanlılar ve Acemler Arasında Kürdler
2015-05-24 - 00 :35    “Azeriler ve Ermenilerin Kürdlere karsi soykırımi”
2015-03-28 - 07 :54    Arap şövenistleri Rojavayı nasıl Araplaştırdı ?
2015-03-28 - 07 :43    Susuz Hoşgeldi köyünden Başbakan Davutoğlu’na çağri
2014-12-20 - 08 :33    ŞENGAL işit vahşetinden KURTARILDI !
2014-04-26 - 17 :07    Kürt imamlardan Ermenilerin korunması için fetva
2012-12-05 - 16 :43    Ninelerimizin Ermeni komşuları
2012-11-24 - 15 :54    Müslümanlar Ermenilerin nesi olur?
2012-08-18 - 00 :21    Rusya’nın Ortadoğu politikası
2012-04-03 - 02 :37    Sabri Atman : Süryani Soykırımı kabul edilsin
2012-01-17 - 00 :26    Federal Kürdistan’da politik islamin anatomisi
2011-12-28 - 00 :12    Diken : Fıleleri kaybettiğimizde coğrafyamiz da yoksullaştı
2010-11-21 - 01 :11    Cumhuriyet Kürdlere Ne Kazandırdı?
2009-08-27 - 23 :26    Kafkasya Kürdistan`ının iadesi
2009-02-17 - 02 :45    Burkay : Din-Siyaset ilişkileri-3
2009-02-13 - 01 :44    Burkay: Din-Siyaset ilişkileri-2About us  |  Contact information
Copyright 2008, ANP. All rights reserved.
Powered by Med Diplomatic